1. MYYNTILUVAN HALTIJAN NIMI JA OSOITE SEKÄ ERÄN VAPAUTTAMISESTA VASTAAVAN VALMISTAJAN NIMI JA OSOITE EUROOPAN TALOUSALUEELLA, JOS ERI
Myyntiluvan haltija:
Intervet International B.V.
Wim de Körverstraat 35
5831 AN Boxmeer
Alankomaat
Erän vapauttamisesta vastaava valmistaja:
Intervet GesmbH
Siemensstrasse 105
1210 Wien
Itävalta
2. ELÄINLÄÄKEVALMISTEEN NIMI
Axilur® vet 500 mg tabletti
fenbendatsoli
3. VAIKUTTAVAT JA MUUT AINEET
1 tabletti sisältää:
vaikuttava aine: fenbendatsoli 500 mg
apuaineet: laktoosimonohydraatti, maissitärkkelys, kolloidinen vedetön piidioksidi, hydroksietyyliselluloosa, natriumtärkkelysglykolaatti (tyyppi A) ja magnesiumstearaatti
4. KÄYTTÖAIHEET
Matolääke koirien ja kissojen sukkulamatojen kypsien ja epäkypsien muotojen sekä Taenia-heisimatojen häätöön. Koirien kliinisen Giardia-infektion hoitoon.
Vastasyntyneiden pentujen suolinkais- ja hakamatoinfektioiden ennaltaehkäisyyn ja hoitoon lääkitsemällä narttu tiineyden loppuvaiheessa ja imetyksen alkuvaiheessa.
5. VASTA-AIHEET
Ei tunneta.
6. HAITTAVAIKUTUKSET
Oksentelua saattaa esiintyä harvoin.
Jos havaitset vakavia vaikutuksia tai joitakin muita sellaisia vaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä selosteessa, ilmoita asiasta eläinlääkärillesi.
7. KOHDE-ELÄINLAJIT
Koira ja kissa.
8. ANNOSTUS, ANTOREITIT JA ANTOTAVAT KOHDE-ELÄINLAJEITTAIN
Koira ja kissa: 50 mg fenbendatsolia elopainokiloa kohti = Yksi 500 mg:n tabletti 10 elopainokiloa kohti päivittäin kolmena peräkkäisenä päivänä. Aikuisen eläimen loishäädön tarpeellisuus tulisi aina punnita huomioiden koiran/kissan elintavat, oireet sekä ulostetutkimuksen tulokset. Tapauskohtaisesti eläinlääkärin ohjeiden mukaan rutiininomainen tiuhempi loishäätö.
Tiineet nartut: Koiranartun tullessa tiineeksi, suolinkaisen ja hakamadon toukat lähtevät liikkeelle n. 40 - 42 päivän kuluttua tiineyden alkamisesta ja infektoivat syntymättömät pennut istukan kautta.
Infektio voi siirtyä pentuihin myös emon maidon välityksellä.
Vastasyntyneiden pentujen suolinkais- ja hakamatoinfektioiden ennaltaehkäisyyn annetaan nartulle yksi 500 mg:n tabl. 10 elopainokiloa kohti (= 50 mg fenbendatsolia elopainokiloa kohti) päivittäin alkaen tiineyden 40. päivästä lähtien ja lopettaen 2 viikkoa synnytyksen jälkeen.
Jos kyseessä on narttu, jolta on pennusta saakka säännöllisesti häädetty loiset, voidaan annostelu suorittaa seuraavasti: 40. tiineyspäivänä yksi hoito (1 x 500 mg:n tabl. 10 elopainokiloa kohden kolmena peräkkäisenä päivänä). Sekä nartulle että pennuille yksi hoito 3 viikkoa synnytyksestä (1 x 500 mg:n tabl. 10 elopainokiloa kohden kolmena peräkkäisenä päivänä), joka toistetaan 6 viikkoa synnytyksen jälkeen.
9. ANNOSTUSOHJEET
Axilur annetaan ruokailun yhteydessä.
Tabletti on lähes mauton ja hajuton ja sen voi sekoittaa ruokaan murskattuna tai lietettynä pieneen määrään vettä.
Kädet on pestävä annostelun jälkeen.
10. VAROAIKA
Ei oleellinen.
11. SÄILYTYSOLOSUHTEET
Ei lasten ulottuville eikä näkyville.
Säilytä alle 25 ?C.
Ei saa käyttää pakkaukseen merkityn viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen.
12. ERITYISVAROITUKSET
Suositellaan, että hoidettaessa giardiaasia hoidon teho varmistetaan tutkimalla ulosteet kystojen varalta.
13. ERITYISET VAROTOIMET KÄYTTÄMÄTTÖMÄN VALMISTEEN TAI JÄTEMATERIAALIN HÄVITTÄMISEKSI
Käyttämättä jäänyt lääkevalmiste toimitetaan apteekkiin hävitettäväksi.
14. PÄIVÄMÄÄRÄ, JOLLOIN PAKKAUSSELOSTE ON VIIMEKSI HYVÄKSYTTY
31.8.2007
15. MUUT TIEDOT
Lisätietoja tästä eläinlääkevalmisteesta saa myyntiluvan haltijan paikalliselta edustajalta:
Intervet Oy, Espoo.

Axilur® 250 mg tablettipakkaus